Farba: červená
Evidenčné číslo: 038
Dĺžka (km): 72,1 km
Prevýšenie: 1655/1165 m (pozor uvádza sa v smere popisu trasy) (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: REKREA (ľahké) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, prírodný povrch

Charakteristika: Terchovsko - Oravská cyklomagistrála spája Považie s Oravou a zároveň prepája Vážsku cyklomagistrálu s Oravskou cyklomagistrálou. Trasa bola pri poslednej obnove preložená na nové úseky mimo zóny dopravy.

Magistrála začína v obci Strečno pri lávke do Nezbudskej Lúčky na križovatke cyklotrás. Prechádza cez lávku a po pravej strane Váhu pokračuje cez Varín do obce Gbeľany, kde odbáča doprava a pokračuje dolinou Kúr, kde sa na chvíľu spája so zelenou cyklotrasou č. 5472. Spoločne stúpajú nad obec Dolná Tižina, kde červená magistrála odbáča doprava a prechádza ponad obec po poľných cestách. Obci sa však úplne nevyhne, prechádza okrajom obce po uličkách a následne pokračuje ďalšou poľnou cestou do obce Belá. Z Belej trasa pokračuje novo upravenými úsekmi až k hotelu Bránica. Prechádzame okolo hotela a prudšie stúpame na lúky z ktorých je krásny výhľad na Malú Fatru a celý Terchovský región. Po poľných cestách a zvlnením terénom prichádzame až do Techovej a následne už trasa pokračuje po asfaltovej ceste. Na námestí sa nachádza centrálna križovatka cyklotrás v Terchovej a zároveň je tu i množstvo možností na občerstvenie.

Z námestia trasa pokračuje po ceste č. II/583 až do Zázrivej, kde odbáča doľava. Trasa v celej svojej dĺžke prechádza množstvami križovatkami cykloturistických trás. Trasu preto možno využiť i ako približovaciu trasu k iným cykloturistickým trasám. Zo Zázrivej už trasa stúpa krásnym lesným prostredím s viacerými peknými výhľadovými miestami až do sedla Hoľa, kde sa zároveň nachádza aj križovatka s cykloturistickou trasou č. 5435. Po odpočinku v sedle cyklistov čaká zaslúžené dlhé klesanie takmer až do Oravskej Lesnej, kde sa v centre obce trasa stretáva s Oravskou cyklomagistrálou (č. 006). Spoločne pokračujú do obce Zákamenné. Oravsko – Terchovská magistrála tu odbáča doľava. Pokračuje obcou Zákamenné a následne Novoť až na hranicu s Poľskom, kde trasa končí. Tu je možné sa napojiť na poľské cyklotrasy.

Táto trasa bola stiahnutá 2582 krát.


mtbiker.sk      cs      garmin     Všetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.